Zapri

Program 

Program je potekal v angleškem jeziku- Event was be held in english language

9:30 - 9:45 Uvodni nagovori Mag. Sonja Šmuc – Generalna direktorica, Gospodarska zbornica Slovenije
Mag. Andrej Vizjak – Minister, Ministrstvo za okolje in prostor RS
9:45 - 10:05 Zmanjšanje onesnaženja s plastiko ter prehod iz družbe Vzemi, Uporabi, Odvrzi:
Iz znanosti v politiko in ukrepanje
Dr. Thomais Vlachogianni– MIO-ECSDE, Atene, Grčija
10:05 - 10:25 Potrošnikove in zakonodajne zahteve za razvoj plastičnih embalažnih izdelkov za enkratno uporabo Dr. Ulrike-Maria Gelbmann – Univerza v Gradcu, Avstrija   
10:25 - 10:35 Pregled zakonodajnega ozadja Direktive o zmanjšanju vpliva nekaterih plastičnih proizvodov na okolje Tina Ajdič – ADS Insight, Bruselj, Belgija
10:35 - 10:45 Maksimizacija ponovne uporabe in recikliranja - evropski DRS sistem kot orodje za boj proti izzivom plastike za enkratno uporabo Anna LarssonReloop Europe, Bruselj, Belgija 
10:45 - 10:55 Zmanjšanje smetenja z uvedbo krožnega modela gospodarstva za vsebnike za pijačo za enkratno uporabo in ponovno polnjenje – primer dobre prakse iz Litve Saulius GaladauskasZdruženje pivovarjev Litva
10:55 - 11:05 V & O 
11:05 - 11:25 KVIZ O PLASTIKI Andreja Palatinus – Gospodarska zbornica Slovenije
11:25 - 11:45 ODMOR ZA KAVO
11:45 - 11:55 Primeri raziskav in dobrih praks na področju razvoja in uporabe termoplastičnih biokompozitov v Sloveniji Maja Mešl – Fakulteta za polimerne tehnologije, Slovenj Gradec, Slovenija
11:55 - 12:05 Dekagram - Trgovina brez embalaže Sarah Reindl – Dekagram, Austria 
12:05 - 12:25 Glocal Gourmet HIT Martin Šabec - Perla, Hit Group, Slovenia
12:25 - 12:45 Splošen pogled na trajnost v podjetju Radenska ADRIATIC
Marián Šefčovič - Radenska ADRIATIC Radenska d.o.o., Radenci Slovenija
12:45 - 13:00 V & O IN ZAKLJUČKI DOGODKA
13:00 – 14:00 ODMOR ZA KOSILO
14:00 - 15:00

Delavnica
“SUPer GOSTINCI”

Kako zmanjšati uporabo plastike za enkratno uporabo v gostinskih dejavnostih

(v slovenskem jeziku)

Delavnica
“Izzivi krožnega gospodarstva – sodelovanje podjetij in raziskovalnih organizacij”

(v angleškem jeziku)

 

 

OPIS DELAVNIC


“SUPer GOSTINCI”
Kako zmanjšati uporabo plastike za enkratno uporabo v gostinskih dejavnostih


Lončki za pijačo, posode za živila, pribor, krožniki, slamice in mešalne palčke za pijače, plastenke in drugi vsebniki za pijačo so v široki uporabi v vseh gostinskih obratih. SUP Direktiva zahteva zmanjšanje uporabe teh izdelkov, za nekatere pa dajanje na trg celo prepoveduje.

Na delavnici bomo soočili mnenja in prakse podjetij pri uveljavljanju in pripravah na spremembe, ki jih napoveduje SUP Direktiva. Predstavili bomo nekatere primere dobrih praks in identificirali največje izzive podjetij. Delavnico izvajamo v sklopu aktivnosti »SUP Free bars«, ki poteka pod okriljem evropskega projekta »Piloting Marine Litter Prevention and Mitigation Measures in Mediterranean Marine Protected Areas«, s podporo MIO-ECSDE v sklopu Interreg Med Plastic Busters projekta, katerega sofinancira Evropski sklad za regionalni razvoj.



Izzivi krožnega gospodarstva – sodelovanje podjetij in raziskovalnih organizacij

Krožno gospodarstvo (s številnimi novimi direktivami) pred podjetja postavlja nove izzive. Več pozornosti kot doslej bo potrebno posvetiti uporabi recikliranih oziroma predelanih materialov. Delavnica je namenjena povezovanju podjetij in raziskovalnih organizacij.

Govorci


Dr. Thomais Vlachogianni, Višji vodja programa/politike, Mediterranean Information Office for Environment, Culture and Sustainable Development

Thomais Vlachogianni je strokovnjakinja za okoljske raziskave in obvladovanje onesnaženja morja s plastičnimi odpadki v Sredozemskem morju.
Thomais dela v MIO-ECSDE kot programski vodja od leta 2008 in ima 15 let delovnih izkušenj na področju upravljanja morskih odpadkov in odpadne plastike. Je aktivna članica Tehnične skupine EU MSFD za morske odpadke; skupine strokovnjakov UNEP / MAP za uporabo ekosistemskega pristopa v Sredozemlju; dopisne skupine za spremljanje, onesnaževanje in odstranjevanje odpadkov in je strokovnjak za morske odpadke projekta WES, ki ga financira EU. Leta 2019 je bila povabljena govornica na "G20 Delavnici o znanstvenem znanju in inovativnih rešitvah za morske odpadke", ki je potekala v Tokiu.

Zmanjšanje onesnaženja s plastiko ter prehod iz družbe Vzemi, Uporabi, Odvrzi: Iz znanosti v politiko in ukrepanje
Thomais bo predstavila pregled ključnih dejstev in številk, povezanih z onesnaževanjem s plastiko za enkratno uporabo, ter izpostavila s tem povezane znanstvene gotovosti in negotovosti. Poudarek bo na ukrepih dobrih praks za reševanje onesnaževanja s plastiko ter pretvorbo znanosti v učinkovito politiko. Predstavila bo pogled na izzive in priložnosti pri implementaciji SUP Direktive, predvsem s stališča nevladnih organizacij.



Dr. Ulrike-Maria Gelbmann, Višji Post Doc raziskovalec, Institute of Systems Sciences, Innovation, and Sustainability Research, University of Graz

Ulrike-Maria Gelbmann je strokovnjakinja za trajnostne raziskave s poudarkom na ravnanju z in preprečevanju nastajanja odpadkov.
Eno od področij strokovnega znanja družbe Ulrike-Maria je izobraževanje o trajnostnem razvoju, ki ga kombinira s strokovnim znanjem o odpadkih in spodbuja ozaveščenost o preprečevanju nastajanja odpadkov v širši javnosti. Je predsednica magistrskega študijskega programa "Globalni študiji" na Univerzi v Gradcu in prejela več učiteljskih nagrad. S svojimi sodelavci je bila leta 2015 nagrajena z Energy Globe Styria in z državno nagrado za preprečevanje izgube hrane Viktualia.

Potrošnikove in zakonodajne zahteve za razvoj plastičnih embalažnih izdelkov za enkratno uporabo
Ulrike-Maria bo predstavila, kako potrošniki dojemajo, upravljajo in izbirajo med različnimi alternativami plastične embalaže za enkratno uporabo, ki je trenutno na voljo na avstrijskem trgu. Pokazalo se bo, ali so potrošniki pripravljeni na alternative za enkratno uporabo plastike, zlasti v kriznih časih po koroni, kaj jim je pomembno in ali in kako sami želijo vplivati na razvoj plastične embalaže.



Maja Mešl, Generalna sekretarka in vodja kariernega centra in mednarodne pisarne na Fakulteti za tehnologijo polimerov

Maja Mešl ima bogate izkušnje na področju raziskav in implementacije polimernih tehnologij.
Maja deluje na Fakulteti za polimerno tehnologijo od ustanovitve leta 2006. Vodila je več evropskih in nacionalnih projektov na področju polimernih materialov in tehnologij, prenosa tehnologije, industrijsko-raziskovalnega sodelovanja, inovativnih študijskih metod in krožne ekonomije ter uspešno vodila fakulteto kot direktorica od leta 2016 do 2020.

Primeri raziskav in dobrih praks na področju razvoja in uporabe termoplastičnih biokompozitov v Sloveniji
Zaradi vedno večje okoljske ozaveščenosti in pritiska na uporabo ekološko prijaznejših materialov smo opazili povečano uporabo termoplastičnih bio kompozitov z različnimi naravnimi vlakni in polnili za različne namene uporabe. Maja se bo v svoji predstavitvi osredotočila na trenutne raziskave in razvoj na področju večje uporabe termoplastičnih bio kompozitov, opis primerov dobre prakse sodelovanja s partnerji iz industrije in nekatere priložnosti financiranja MSP za sodelovanje pri podobnih projektih.



Tina Ajdič, Višji svetovalec in strokovnjak za krožno gospodarstvo, ADS Insight

Tina Ajdič pomaga javnim in zasebnim organizacijam razumeti politike in zakonodajo EU.
Tina je višji svetovalec pri podjetju ADS Insight in je odgovorna za usklajevanje skupine za krožno gospodarstvo. Osredotoča se na politike EU na področju krožnega gospodarstva, plastike, ravnanja z odpadki in drugih vprašanj trajnosti. Vodila je obsežne zagovorniške kampanje za stranke, na primer o reviziji zakonodaje EU o odpadkih in sprejetju Direktive o plastiki za enkratno uporabo. V Bruslju je leta 2020 nominirana za eno najboljših svetovalk EU in je bila govorka na različnih mednarodnih konferencah in dogodkih o politikah krožnega gospodarstva EU. Preden se je pridružila podjetju ADS Insight je delala v kabinetu Evropskega Komisarja za okolje, v Evropskem parlamentu in v ZN v Ženevi.

Pregled zakonodajnega ozadja Direktive o zmanjšanju vpliva nekaterih plastičnih proizvodov na okolje 
Tina bo podala pregled Direktive EU 2019/904 o plastiki za enkratno uporabo (SUPD). Pojasnila bo cilje in ključne pravne zahteve, ki izhajajo iz te Direktive, kot so prepovedi nekaterih plastičnih izdelkov za enkratno uporabo, razširjene zahteve za razširjeno odgovornost proizvajalca (EPR), obveznost ločenega zbiranja, obvezna reciklirana vsebnost plastenk za pijače in drugi ukrepi. Omenila bo tekoče razprave o izvedbenih aktih SUPD, ki se trenutno razvijajo, in prihodnjih prednostnih nalogah EU na področju plastike in krožnega gospodarstva.



Anna Larsson, Direktorica, Reloop Europe

Anna Larsson je specialistka krožnega gospodarstva in trajnostnega ravnanja z odpadki.
Anina kariera je bila namenjena izvajanju okolju prijaznih rešitev s posebnim poudarkom na učinkovitem zbiranju in recikliranju frakcij gospodinjskih odpadkov. Glavni cilj njenih projektov je ohranjati vrednost reciklažnih materialov skozi krožno dobavno verigo. Reloopova ambicija je deliti znanje, povezati in navdihniti različne zainteresirane strani za razvoj in izvajanje rešitev za krožno ekonomijo.

Maksimizacija ponovne uporabe in recikliranja - evropski DRS sistem kot orodje za boj proti izzivom plastike za enkratno uporabo
Anna bo predstavila najboljše evropske prakse na področju trajnostnega upravljanja z vsebniki za pijače. Smetenje je v veliki meri povezano s plastenkami za enkratno uporabo, v nekaterih državah članicah pa se je znatno zmanjšalo z uvedbo sistemov DRS (Deposit Refund System). Poleg zmanjšanja količine odpadkov DRS shema služi kot odličen model za pretvorbo izziva v priložnost za trajnostno upravljanje virov in razvoj mreže lokalnega gospodarstva.



Saulius Galadauskas, Predsednik, Litovsko združenje pivovarjev

Salius Galadauskas je vodilni glas na področju etičnih in konkurenčnih tradicij litovske pivovarske industrije.
Salius deluje v vodstvenem timu Coca-Cola Baltic od leta 1996, v vodstvenem timu BBH / Carlsberg Baltic pa od leta 2004. V funkciji predsednika Litovskega združenja pivovarjev in direktorja Javnega podjetja DESA (depozit za embalažo za ponovno polnjenje) že več kot 10 let in Od leta 2014 je predsednik upravnega odbora litovskega depozitnega sistema (litovski DRS sistem).

Zmanjšanje smetenja z uvedbo krožnega modela gospodarstva za vsebnike za pijačo za enkratno uporabo in ponovno polnjenje – primer dobre prakse iz Litve
Salius bo predstavil primer odlične uporabe DRS sistema na nivoju Litve, ki je v nekaterih pogledih zelo podobna Sloveniji. Predstavil bo, kako je direktiva o SUP motivirala evropsko skupnost za postopno odpravo plastičnih izdelkov za enkratno uporabo, znatno povečala stopnjo zbiranja plastenk in uporabila reciklatov pri proizvodnji nove embalaže. Litva je odličen primer za količinsko spremembo, ki se je zgodila na nacionalni ravni, zahvaljujoč obveznim DRS sistemom za vsebnike za pijače (za enkratno uporabo in za ponovno polnjenje). Okrepljena ponovna uporaba in recikliranje sta rezultat trajnostne porabe, čistega okolja in varnih zelenih delovnih mest v lokalni industriji.



Marián Šefčovič, izvršni direktor, Radenska ADRIATIC Radenska d.o.o.

Marián Šefčovič je predan doseganju najvišjih okoljskih in organizacijskih standardov slovenske blagovne znamke Radenska.
Marián je iz Slovaške in je član družine Kofola že 21 let. Kariero je začel kot vodja prodaje in direktor prodaje podjetja Kofola a.s. (SK) (2001–2007), kjer je bil odgovoren za celotno prodajno strategijo na Slovaškem. Med letoma 2007 in 2011 je deloval kot generalni direktor podjetja in v obdobju 2011–2015 kot direktor prodaje podjejta Kofola a.s. (SK), odgovoren za prodajo blagovne znamke Kofola na Češkem in Slovaškem. Leta 2014 je bil prejemnik nagrade Manager leta. Letos praznuje 5. obletnico delovanja kot predsednik uprave Radenske v Sloveniji in kot predsednik uprave in ustanovitelj korporacijske blagovne znamke Radenska ADRIATIC, ki deluje v Sloveniji in na Hrvaškem. Odlično se je naučil slovensko in leta 2019 postal predsednik Sekcije brezalkoholnih in alkoholnih pijač pri GZS.

Splošen pogled na trajnost v podjetju Radenska ADRIATIC
V svoji predstavitvi bo prikazal širšo sliko trajnosti in razvoja v podjetju Radenska ADRIATIC. Plastika za enkratno uporabo predstavlja pomemben steber trajnosti, medtem pa se v podjetju Radenska poskušajo zavezati lokalnemu okolju, potrošnikom, zaposlenim in varovanju vodnih virov. Navdih za delo iščejo v doseganju možnosti poslovanja, ki vodi v trajnostno gospodarstvo.



Martin Šabec, vodja hotela Perla, Hit Group, Slovenija

Martin Šabec je hotelir, z več kot 15 let mednarodnih izkušenj v svetovno priznanih hotelskih verigah in butičnih hotelskih zgodbah.
Martin je od leta 2018 uslužbenec Hita kot vodja hotela Perla, največje enote Hit skupine, z izkušnjami pri izvajanju okoljskih standardov pri delovanju velikih hotelskih sistemov in procesov. S svojo ekipo vodi projekt Glocal Gourmet, ki poleg zmanjšanja uporabe plastike v hotelirstvu vključuje še tri dodatne komponente: spodbujanje uporabe lokalnih in sezonskih izdelkov v gastronomskem centru Perla, sodelovanje z Biotehniško šolo v Šempeter pri Gorici in organiziranje gurmanskih dogodkov s priznanimi italijanskimi Michelin nagrajenimi kuharji.

Glocal Gourmet Perla
Martin bo predstavil koncept, postopek zasnove in izvedbe projekta Glocal Gourmet, ki je nastal iz zavedanja o odgovornosti za okoljska vprašanja znotraj igralno-zabaviščnega centra Perla v Novi Gorici. To je širši projekt, ki v eni od pobud poziva zaposlene in goste, naj zmanjšajo uporabo plastike znotraj hotelskih procesov in storitev, pa tudi širše.

 



Sarah Reindl, MSc., soustanoviteljica trgovine brez embalaže »Das Gramm«, Gradec Avstrija

Sarah Reindl je mlada podjetnica z dejanji njenih prepričanj.

Sarah je leta 2016 v Gradcu ustanovila prvo trgovino brez embalaže, Das Gramm, dve leti pozneje leta 2018 pa Das Dekagramm, supermarket brez embalaže. Njena vizija je bila in je prispevati k trajnostnemu gospodarskemu sistemu in motivirati ljudi za trajnejšo potrošnjo.

Kako vzpostaviti trgovino brez embalaže in kaj je treba upoštevati pri ustanavljanju trajnostnega podjetja
Sarah bo delila svoje izkušnje s postavitvijo prve trgovine brez plastične embalaže, kako je nastala ideja za Das Gramm in kako so se razširili na drugo trgovino. Govorila bo o svojih izkušnjah s strankami, kako zaznavajo priložnosti za zmanjšanje odpadkov in kakšno ozaveščanje je zanje potrebno. Na koncu bo delila svoja razmišljanja in poglede na SUP Direktivo in morebitne izzive pri njenem izvajanju.

 

Pokrovitelj / Sponsor

 

CINKARNA, Metalurško-kemična Industrija Celje, d.d.

Antiviral protective facemask with nano - ultrafine titanium dioxide